Bár ezekre igyekeztünk felhívni a figyelmet, de azért a nagy izgalomban nem ritka, hogy egyes információ morzsák elkallódnak!
Az egész kezelés arra épül, hogy a fogakat mozgatjuk. Sajnos, a fogak ennek annyira nem örülnek, és így amíg meg nem szokják az új vándor életet, fájdalommal adnak hangot nemtetszésüknek. Az első 5-15 napban teljesen normális, ha egyes fogak, vagy akár mind fájnak. Sajnos ezzel nincs mit tenni, ez csak idővel fog javulni. Természetesen, ha túlzottan kellemetlen lenne a fájdalom, akkor szabad 1-2 fájdalomcsillapító tablettát bevenni ellene.
A kezdeti nehézségekhez tartozik még az ajkak, és a pofa belső oldalának irritációja! Eddig a fogak simák voltak, nem tudott semmi bele akadni, de most ez megváltozott. Az izmok hamar alkalmazkodnak, de sokaknak az első napokban szükségük van a viaszra, amit a ragasztás alkalmával odaadtunk. A viaszból érdemes pici darabokat lecsípni, az ujjak között megmelegíteni, és azt az adott szúrós bracketre felnyomkodni, vagy amelyik épp kikezdi az ajkat. Ezáltal az lekerekedik, és lehetőséget ad a nyálkahártyának a gyógyulásra.
Nem mindenki kap harapásemelőt, de aki igen, az az első hetekben nem fog tudni rendesen rágni. Ez idővel javul majd, és egyre kevésbé lesz zavaró, de mint a fentieket is: ezt is túl kell élni.
A fogmosás eddig is reméljük a mindennapok elválaszthatatlan része volt, de most, hogy a fogakra felkerültek a bracketek, még fontosabbá válik! Mivel a fogak már nem csak egy szép sima felületből állnak, hanem középre felkerült a breki, minden ételmaradék meg fog próbálni ott megkapaszkodni. Ez részben csúnya, részben pedig káros, hiszen ahogy mindenki tudja, a fogakon maradt lepedék okozza a fogszuvasodást. A fogszabályozó készülék sarkai körül összegyűlő lepedék egy jellegzetes szuvasodási mintázatot eredményez, ablakszerű fehér foltokkal a fogakon. Még egyszer: nem a fogszabályozó készülék okozza a foltokat, hanem a körülötte összegyűlő lepedék. Ennek a megelőzése a páciens feladata!
Hasznos segítség lehet ebben a harcban a fogköztisztító kefék használata! A drót alatti részt a sima fogkefe nem minden esetben éri el rendesen, ezekkel a kimondottan a fogközökre kitalált eszközökkel lehet a fogkefét kiegészíteni. Többféle méretben kaphatóak minden drogériában, érdemes kiválasztanie a megfelelőt, és mindig tartani egyet a fogmosós táskában!
Amit még fontos kiemelni, hogy egyes ételek fogyasztásával a következő időszakban vigyázni kell! Ilyenek a nagyon kemény, ropogtatnivaló ételek. Ezek sajnos oda vezethetnek, hogy bracketek törhetnek le, deformálódhat a drót mikor ráharapunk. Minden ilyen károsodás esetén megnyúlik valamivel a kezelés hossza, így érdemes ezekre figyelni!
A ragadós, nyúlós ételek a másik problémás csoport, mert ezek ráragadnak a bracketekre, és csak nehezen jönnek le maguktól, így komoly fogszuvasodási rizikót jelentenek. Különösen a karamellás ételek, toffefee és társai problémásak!
A rágógumi bár nem tiltott, de érdemes vigyázni vele! Ha rátekeredik egyszer a készülékre, igen nehézkes lehet az eltávolítása. Nem tiltott, de ellenjavallt.
Roppant fontos lenne figyelni, finoman kezelni a készüléket, rágásnál igyekezni nem letörni a bracketeket, mert ha mégis sikerül, azzal tényleg jelentősen megnyúlik a kezelés, az extra rendelői látogatásokra pedig senkinek sincs szüksége!
Mivel a fogszabályozó készülék folyamatosan dolgozik, azzal is tudunk problémát okozni, ha túl ritkán nézünk rá, de a túl gyakori kontrollok sem visznek előrébb. Az egyik legrosszabb, amit tehetünk, ha hónapokra “eltűnünk” hiszen ilyenkor a készülék kontrollálatlanul dolgozik egy irányba. Ez egyes ritka esetekben a fogak maradandó károsodásához vezethet, ezért itt hangsúlyoznunk kell, hogy a rendszeres kontrollok betartása elengedhetetlen!
🔸Mi a teendő, ha elenged/letörik az egyik bracket?
🔸Mit tegyek, ha az utolsó tappancs vált le?
🔸Leesett az egyik harapásemelőm, mi legyen?
🔸Eltört a drót, mit tegyek?
Mi mindenben szívesen segítünk!
Telefonos
bejelentkezés
+36 30 270 9420