Kérdések tömkelege kavarog a fejedben, hogy fogszabályozóval miként élheted gondtalanul a mindennapjaidat? Cikkünkből megtudhatod, mire érdemes figyelned étkezéskor, hogyan moss szakszerűen fogat. Sőt az is kiderül, a sportolást és a szociális életet sem befolyásolja negatívan a fogszabályozó, melynek felhelyezése és viselése nem jár komoly fájdalommal vagy kellemetlenséggel.
A készülékeket úgy tervezték, hogy ellenálljanak a kopásnak, ám az apró alkatrészek sérülhetnek az étkezések során. A készülék felkerülése utáni első napokban a nyelv, a fogak és az ajkak érzékennyé válhatnak. Ilyenkor érdemes lágy ételeket fogyasztani, amiket nem kell sokat rágni. Ilyen például a zabpehely, a tojásrántotta, a levesek, tésztafélék, puha gyümölcsök, párolt zöldségek, burgonyapüré, lágy sajtok és a fagylalt, ami hűsíti az irritált nyálkahártyát. Vannak azonban tiltólistás ételek, amelyeket kerülni kell annak érdekében, hogy a készülék ne sérüljön. Ilyen például a popcorn, a magvak, a rágógumi, karamell, grillázs, gumicukor, keménycukorkák, kemény kekszek.
Mivel a ragasztott fogszabályozó bracketjei körül könnyen megtapadhatnak a hosszú távon fogszuvasodást és ínygyulladást okozó ételmaradékok és lerakódások, célszerű minden étkezés után fogat mosni. Utóbbi témában lentebb, a “napi rutin kialakítása” résznél tanácsokat is adunk.
Gyakran felmerül a kérdés, a fogszabályozó viselése befolyásolja-e a sportolási szokásainkat. Szerencsére némi odafigyeléssel gond nélkül folytathatjuk kedvenc tevékenységünket. A nagyobb ütésekkel járó sportokat – mint a labdarúgás, kézilabda, küzdősportok – viszont érdemes óvatosan űzni. Ennek oka, hogy a behatások megrongálhatják a fogszabályozót, amelyek felsérthetik az ajkakat. Az említett fizikai aktivitásoknál javasolt erre a célra készült szilikon száj- vagy fogvédők használata, amelyek meggátolják, hogy az ajkak a készülékhez nyomódjanak. Az Invisalign láthatatlan fogszabályozóval viszont bátran űzhető minden sport, mert inkább védi a fogakat, mintsem hogy sérülést okozna.
Fogszabályozó különösen ügyelni kell az aprólékos tisztításra. Ez azért fontos, mert a fogszabályozó alatt könnyen felhalmozódhat az ételmaradék, ami fogínygyulladáshoz és szuvasodáshoz vezethet. Pácienseinknek javasoljuk, minden étkezés után érdemes puha sörtéjű fogkefével vagy elektromos fogkefével fogat mosni, ügyelve arra, hogy a nehezen elérhető részeket is megfelelően megtisztítsuk. A fogkrémek közül a fluoridos verziókat részesítsük előnyben. A fluorid elpusztítja a baktériumokat és pótolja a fogzománcban lévő ásványi anyagokat, amelyeket a savas ételek és italok kioldanak. Az interdentális kefe a fogak közti hézagok tisztítására használatos. az elülső fogak és az örlőfogak közti hézagok tisztítására használatos. Ebből az eszközből célszerű többféle méretet is beszerezni.
Az emberek általában vegyes érzelmekkel viseltetnek ezen készülékek iránt. Egyrészt izgatottan várják a felragasztást, hogy végre közelebb kerüljenek a vágyott mosolyhoz. Másfelől picit tartanak attól, hogyan hat majd a készülék viselése a szociális kapcsolataikra. Mivel napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap az esztétikum és az egészségtudatosság, a fogszabályozó viselése nem, hogy nem ciki, de egyenesen viselője igényességéről árulkodik, aki tesz az egészségéért. Fontos ugyanis tudatosítani magunkban, a fogszabályozás a funkcionalitás helyreállítása (hatékonyabb rágás, megszűnő feszültség az állkapocs izmaiban és ízületeiben, fogkopás és fogkárosodás megelőzése, szájhigiénia javulása) révén a közérzetben is komoly javulást hozhat, míg az esztétikumban elért tökéletes eredmény javítja önképünket, ezáltal építheti önbizalmunkat.
A készülék viselése során teljesen normális, ha kezdetben kisebb fájdalmat vagy kellemetlen érzést tapasztalunk, ami általában a felhelyezést követő napokban és aktiválások után jelentkezik. A fájdalom jelentős része a fogmozgatáshoz szükséges nyomásból, feszítésből ered, ám a drótok és bracketek is okozhatnak pici fájdalmat, miközben az ajakhoz dörzsölődnek. Komolyabb fájdalmat csak egy kiálló drót vagy a készülék egyéb sérülése okozhat. Ilyen esetekben mielőbb egyeztessünk időpontot fogszabályozó-szakorvosunkkal, aki gyors és hatékony segítséget fog nyújtani.
Telefonos
bejelentkezés
+36 30 270 9420