fogszabályozó-szakorvos magyarázza a fogszabályozás lépéseit

A fogszabályozás folyamata lépésről lépésre

A fogszabályozás teljes menete: az első konzultációtól a gyönyörű mosolyig

A fogszabályozás folyamata összetett, az áhított szép mosoly számos fontos lépés eredménye. Cikkünkben megvilágítjuk a rád váró utat: az első konzultációtól a készülék eltávolításáig mindenbe beavatunk, menet közben pedig a többi közt megismerheted a legmodernebb digitális technológiával végzett diagnosztikai folyamatot is.

Mikor van szükségünk fogszabályozásra?

A legtöbb ember szinte azonnal a kusza fogsorra gondol, az esztétikumon túl azonban ne feledkezzünk meg a funkcionalitásról és a megfelelő szájhigiéniáról sem.

A szabálytalan fogsor nehezebben tisztítható, mert a rosszul elérhető helyeken könnyebben rakódik le lepedék és ételmaradék, ami fogszuvasodáshoz, fogínygyulladáshoz vagy fogágybetegséghez vezethet. Funkcionalitás tekintetében is komolyabb gondokat okozhatnak a rendezetlen fogak. A rossz harapás (például a mélyharapás és a keresztharapás) fokozott fogkopást és állcsontproblémákat is okozhat. Ebből fakadóan pedig fejfájás, rágási és beszédproblémák alakulhatnak ki a pácienseknél. A fogszabályozás a fogak és az állcsontok helyreigazítása révén orvosolja a fenti problémákat, ezzel javítva megjelenésünket, az ebből fakadó önbizalmunkat, és mindent egybevetve a teljes életminőségünket.

Az első konzultáció: időt szánunk az alapos kivizsgálásra

Időpontfoglalás után várunk Budán, a Széll Kálmán tér 3. alatt található barátságos rendelőnkben, ahol az adatfelvételt követő első fogszabályozás-konzultáción legalább egy órát szánunk rád. Ezalatt tüzetesen átvizsgáljuk a fogaidat, az állkapcsod helyzetét és a harapásodat. Ehhez a képalkotó diagnosztikát is bevetjük, ami rendelőnkben egy másodpercenként körülbelül ezer képet készítő fogászati scannerrel készül, hogy elkerüljük a hagyományos lenyomatvétel okozta kellemetlenségeket. Ezután elkészülnek a kiértékeléshez elengedhetetlen arc-és szájfotók, panoráma- és teleröntgen felvételek (ha van egy évnél nem régebbi röntgened, mindenképpen érdemes elhoznod). A végén pedig közösen megbeszéljük és összeállítjuk a kezelési tervet: részletes tájékoztatást kapsz a kezelés folyamatáról és a várható eredményekről.

A kezelési terv megbeszélése: kézen fogva mutatjuk az utat

A diagnosztikai eredmények alapján készített, személyre szabott terv tartalmazza a kezelés időtartamát, lépéseit, és a folyamathoz szükséges eszközöket. Ebbe természetesen a javasolt fogszabályozó típusok ismertetése is beletartozik. Sokéves tapasztalatunk alapján elmondjuk, milyen kezelést és készüléket javaslunk, ám a döntés a tiéd. Ezzel párhuzamosan előre tájékoztatunk a teljes kezelés várható költségéről – így menet közben nem ér kellemetlen meglepetés – és a fizetési módokról. A Foxxinál ugyanis részletfizetésre is van lehetőség. A cél, hogy anyagilag a legkevésbé megterhelő konstrukciót találjuk meg a számodra, és esztétikai, valamint funkcionális szempontból is a legjobb eredményt érjük el.

A fogszabályozó készülék felhelyezése: indulhat a kaland

A bracketes, avagy multiband fogszabályozó (hagyományos és önligírozó) készülékek felhelyezésének első lépése a fogak alapos megtisztítása, hogy a ragasztóanyag tökéletesen tapadjon. Ezt követően egy speciális ragasztóval rögzítjük a bracketeket a fogakra. Ezek a tappancsok képezik a fogszabályozó rendszer alapját. A következő lépés az ív behelyezése, amely összekapcsolja a bracketeket és irányítja a fogak mozgatását. Bár a folyamat szinte fájdalommentes, enyhe nyomásérzést tapasztalhatsz. A beavatkozás végén részletes útmutatást adunk a készülék tisztításáról és karbantartásáról, hogy biztosítsuk a sikeres és higiénikus kezelést.

Láthatatlan, kivehető sínes eszközök esetében meg kell várni, míg a digitális lenyomatvétel után elkészülnek a fogszabályozó sínek. Szakorvosaink átadják a csomagot a páciensnek, aki megkapja az első kontrollig használatos sínkészletet (minden sín szakaszosan, körülbelül 1-2 hetes időközönként kerül cserére). Ezt követően bemutatjuk a sín behelyezésének helyes módját. A sín pontosan és szorosan illeszkedik a fogakra, de emellett kényelmesnek is kell lennie. Ha az elején nem megfelelően illeszkedik, kisebb igazításokat végezünk, mert fontos, hogy a páciens komfortosan érezze magát a fogszabályozó viselése közben. Végül részletes tájékoztatást nyújtunk a sín használatáról: naponta hány órán keresztül kell viselni (általában legalább 20-22 órát), mikor kell cserélni a következőre, és hogyan kell tisztítani. A rendszeres kontrollok alkalmával pedig – a kezelési tervben rögzítettek alapján – ellenőrizzük a fogak mozgását és biztosítjuk, hogy a folyamat a terv szerint haladjon.

Kontrollvizsgálatok a fogszabályozás ideje alatt

A fogszabályozás folyamatához szorosan hozzá tartoznak a rendszeres kontrollvizsgálatok. Bracketes eszközök esetében ezekre általában 4-6 hetente van szükség. Ezen alkalmakkor ellenőrizzük a készülék állapotát, a fogak mozgását, a száj teljes higiéniáját, és elvégezzük a szükséges beállításokat. Az ívek cseréje vagy feszességének módosítása elengedhetetlen a kezelés hatékonysága szempontjából.

A kivehető sínes, láthatatlan fogszabályozóknál picit másként zajlanak a kontrollvizsgálatok. Ezeknek a sínkészleteit az elején átadjuk a pácienseknek, akik 1-2 hetente, az előírtak alapján az otthonukban cserélik a síneket. A vizitek során így azt ellenőrizzük, megfelelően használták-e őket, pontosan illeszkednek-e a fogsorra, és hogy a fogak a vártnak megfelelően mozognak-e. Ha mindent rendben találtunk, átadjuk a következő sorozatot és megbeszéljük az újabb ellenőrzés időpontját. Ezekre általában 6-8 hetente kerül sor és a kezelés előrehaladtával a gyakoriság csökkenhet. Ennek az az oka, hogy a sínbeállítások sikeres követésével anélkül érhető el a kívánt eredmény, hogy állandó fogorvosi beavatkozásra lenne szükség.

A fogszabályozás befejezése és az utánkövetés

A fogszabályozás folyamata akkor ér véget, amikor a fogak elérték az ideális helyzetüket. Ezt alapos vizsgálatok és a kezelés során elért eredmények alapján döntjük el. A készülék eltávolítása után megkezdődik a retenciós szakasz, aminek lényege, hogy az elért eredmények hosszú távon is megmaradjanak. Ebben az időszakban még szükség lehet retenciós készülékre (kivehető sín vagy fix retainer), hogy biztosítsuk a fogak új helyzetének stabilitását és megakadályozzuk a visszarendeződést. Az utánkövetés tehát nagyon fontos része a hosszú távú sikernek.

Gyönyörű mosolyok, melyekre büszkék lehetünk!

Vedd fel velünk a kapcsolatot!

Nyitvatartás:

Hétfő
12:00-18:00
Kedd
12:00-18:00
Szerda
9:00-15:00
Csütörtök
9:00-15:00
Péntek
változó

Küldj üzenetet!

"*" a kötelező mezőket jelöli

Telefonos
bejelentkezés
+36 30 270 9420